• تحصیل
 • سوئد
 • قبرس
 • سوئد
 • سوئد
 • دال
 • سوئد 2

 

دانشگاه Dalhousie

دانشگاه Dalhousie که به صورت مخفف با نام Dal شناخته می شود یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در نوا اسکوشیا در کانادا است که دارای سه دانشکده در هالیفایس بوده و چهارمین دانشکده در بیبل هیل می باشد و تسهیلات و امکانات مربوط به آموزش رشته پزشکی در شهر سنت جان و نیوبرانزویک قرار دارد. دانشگاه دالهاوزی بیشتر از 4000 دوره را ارائه داده و این برنامه ها به صورت کامل در دوازده دانشکده دکترای تخصصی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اجرا می گردد. این دانشکده عضو U15بوده که یک گروه تحقیق محور در میان دانشگاه های کانادا به شمار می رود.

دالهاوزی در سال 1818 توسط فرماندار ارشد نوا اسکوتیا؛ آقای جرج رمزی تاسیس شد. این کالج تا سال 1838 در اولین رتبه قرار نداشت و پس از آن دچار یک سری مشکلات مالی شد و بنابراین به صورت پراکنده روی موضوعات مختلف کار می کرد. پس از آن، این دانشکده برای سومین بار در سال 1863 بازگشایی مجدد گردید و سازمان دهی مجدد روی آن انجام شد و نام آن به نام " روسای کالج و دانشگاه دالهاوزی " تغییر نمود و پس از آن در سال 1997 نام آن به دانشگاه دالهاوزی شناخته شد و قوانین ولایتی متفاوتی روی آن اعمال گردید و با دانشگاه تخصصی نوا اسکوتیا، ادغام شد.

در حال حاضر دو اتحادیه دانشجویی در این دانشگاه وجود دارد که دانشجویان علاقمند را به خود جذب می نماید. اتحادیه دانشجویان دانشگاه دالهاوزی و اتحادیه های دیگر این دانشگاه برای دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع لیسانس تاسیس گردیده است. تیم ارشد دانشگاه دالهاوزی، در زمینه های ورزشی و کنفرانس های ورزشی و همچنین انجمن ورزش کانادا، به رقابت می پردازد. دانشکده ارشد کشاورزی دالهاوزی نیز به صورت برجسته کار می کند و به رقابت در زمینه های مختلف می پردازد. دالهاوزی یک دانشگاه چند آموزشی که بیش از 18000 دانشجو و 130000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد. فارغ التحصیلان این دانشکده برنده جایزه نوبل زمستانی شدند و تعدادی از این فارغ التحصیلان در مشاغل سطح بالای دولتی و آکادمیکی و تجاری، مشغول به کار شدند.

تاریخچه

دالهاوزی توسط فرماندار ارشد نوا اسکوشیا، جورج رمزی تاسیس شد و پس از آن یک کالج غیر مذهبی در هالیفاکس، تاسیس گردید. انجمن های مالی توسط فرماندارهای ارشد دولتی جان کواپ شربروک در طول جنگ سال 1812 مدیریت شدند و شربروک 7000 یورو را به عنوان یک کمک هزینه اولیه را سرمایه گذاری نمود و 3000یورو نیز برای دانشکده فیزیک، تخصیص یافت. این کالج در سال 1818 تاسیس شد و پس از آن رمزی، هالیفاکس را ترک کرد و دولت کلی بریتانیا را در شمال امریکا تاسیس نمود. این دانشکده، اصول و قوانین خاص و منحصر به فردی دارد که در این جا چندین سخنرانی برگزار شده است که این سخنرانی ها صرفه نظر از مذهب و ملیت بوده است.

در سال 1821 دانشگاه دالهاوزی در نوا اسکوشیا تاسیس گردید. این دانشگاه تا سال 1838 در رده اول قرار گرفت و فعالیت های گسترده ای در آن انجام شد. در سال 1841 ، قوانین نوا اشکوتیا در دانشگاه برقرار گردید که مشابه با همان قوانین دالهاوزی است.

در سال 1863 دانشگاه برای سومین بار تاسیس شد و پس از آن توسط قانون قضایی دیگر سازمان دهی شد. مقامات دولتی در کالج و دانشگاه دالهاوزی نیز نقش داشتند. دالهاوزی با شش استاد و یک مربی بازگشایی مجدد شد. در این زمان دوباره دانشگاه در سال 1866 در رده اول قرار گرفت که شامل 28 دانشجو می شدکه در رده های بعدی کار می کردند و 28 دانشجوی پاره وقت نیز داشت. اولین دانشجوی فارغ التحصیل بانو، مارگارت فلورانس نیو کام از گرافتون در نوا اشکوتیا بود که در سال 1855 به رده علمی دست یافت. با سازمان دهی مجدد دانشگاه و افزایش تعداد دانشجویان، مجددا هزینه های مالی، مساله ساز گردید و جورج مانرو شروع به مذاکره با دانشگاه نمود.

دانشکده ها

دالهاوزی سه دانشکده در هالیفاکس دارد و چهارمین دانشکده کشاورز ی در بیبل هیل در نوا اشکوتیا است.

این دانشکده در هالیفاکس، اولین دانشکده بود که شامل ساختمان های آکادمیکی دانشگاهی زیادی مثل دانشکده های ورزشی و همچنین انجمن های دانشجویی متفاوت بوده است. این دانشکده به صورت گسترده توسط مناطق مسکونی، احاطه شده است.

رابی استریت دانشگاه را به بخش های مختلف تقسیم نمود و دانشکده ها در فضای بسیار متراکمی قرار گرفته بود و شامل دپارتمان های تخصصی بهداشتی و پزشکی می شد. این کمپوس مجاور دو بیمارستان درمانی و آموزشی بزرگ قرار گرفته بود.

دانشکده ای که در مرکز شهر هالیفاکس قرار گرفته بود شامل رشته های مهندسی، کشاورزی و برنامه ریزی های متفاوت آموزشی می شد. این دانشکده به عنوان دانشگاه فنی و تکنیکی در نوا اشکوتیا بود که در یکدیگر ادغام شده بود. دانشکده کشاورزی در بیبل هیل ، یک دانشکده ای است که در حومه شهر قرار گرفت و دانشکده کشاورزی دالهاوزی در سال 2011 نیز در آن وجود داشت. این دانشکده در حال حاضر بزرگترین سیستم کتابخانه ای آکادمیک را در سراسر دنیا داشت که در آتلانتیک کانادا و همچنین در شبکه های دانشکده ای اقیانوسیه نیز مشاهده می شد.

این ساختمان دانشگاه دالهاوزی در سال 1864 تکمیل گردید و شامل ساختمان های آموزشی بهداشتی می شد که در سال 2015 کاملا تکمیل شد. ساختمان های پزشکی دانشگاه دالهاوزی در سال 1823 در هالیفاکس به تکامل رسید  و در سال 1885 تخریب شد و در این شرایط دانشگاه ، در محیط دیگر تاسیس گردید. شهر هالیفاکس به عنوان شهر اصلی دانشگاه دالهاوزی ، در نظر گرفته شده است.

کتابخانه ها و موزه ها

این دانشگاه پنج کتابخانه دارد که بزرگترین آن ها کتابخانه کیلام مموریال است که در سال 1971 بازگشایی شد. این، بزرگترین کتابخانه آکادمیک در آتلانتیک کانادا است که بیش از  یک میلیون کتاب و 40000 ژورنال در آن وجود دارد.

مجموعه این کتابخانه ها ، در دانشکده های هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مدیریت و علوم کامپیوتری وجود دارد. دانشکده علوم پزشکی و. ک کلوگ ، خدماتی را برای دانشکده های دندان پزشکی، پزشکی و دیگر حرفه های بهداشتی، ارائه داده است. کتابخانه طراحی و تکنولوژی نیز در این دانشکده قرار گرفته و این مجموعه کتابخانه ها در زمینه های مهندسی، معماری و برنامه ریزی شهری کار می کند. کتابخانه آقای جیمز دان ، شامل مجموعه بسیار بزرگی از کتاب ها در زمینه حقوق است که ماده های حقوقی، دوره های قانونی و همچنین قوانین بین الملل ، قوانین پزشکی و قوانین محیطی را پوشش می دهند. کتابخانه مک رائی در دانشکده کشاورزی واقع شده و بزرگترین مجموعه از منابع کشاورزی را در آتلانتیک کانادا دارد. آرشیو دانشگاه دالهاوزی شامل افراد زیادی است که در زمینه های متفاوت دانشگاه دالهاوزی یبا موسسه های دیگر کارم ی کند. این آرشیو کتابخانه، زمینه های مرتبط با تجارت و بازرگانی و موضوعاتی از این دست را پوشش می دهند. این مجموعه شامل دست نوشته ها، متون، عکس ها و مفاد صوتی و تصویری و میکرو فیلم ها، موسیقی و مصنوعات دیگر می شوند. کتابخانه اول این دانشگاه ، کتابخانه مک دونالد مموریال است که پس از فوت چارلز مک دونالد به این مسئولیت دست یافت و چارلز مک دونالد 2000 یورو در دانشگاه هزینه کرد تا کتاب هایی به زبان ادبیات انگلیسی خریداری شود و پس از آن، وی در سال 1901 فوت شد.

دپارتمان بیولوژی ، موزه توماس را در پیکتو در نوا اشکوتیا، بازگشایی نمود. قابل  ذکر ترین موزه ، موزه مجموعه پرندگان است و مجموعه های دیگر شامل موزه قارچ های سرامیکی و مجموعه مرجانی می شود و همچنین مجموعه حشرات و پروانه ها را نیز در بر می گیرد. این مجموعه در اولین رده قرار گرفت و مجموعه پرندگان نیز در این موزه قرار داشتند.

گالری هنری دالهاوزی نیز یک گالری عمومی است که واحد پشتیبانی آکادمیکی در سال 1971 تاسیس گردید و در پایین ترین سطح مرکز دانشگاه دالهاوزی قرار گرفته است. پذیرش این دانشگاه آزاد بوده است و شامل مجموعه ای می شود که بیش از 1000 عضو دارد. بسیاری از مجسمه های دور دانشکده در این مجموعه قرارد اشته است که در سال 1969، گالری های هنری زیادی در این دانشکده برگزار گردید. نمایشگاه هی گسترده ای در گالری هنری دالهاوزی قرار دارد که شامل آرشیو های هنری ( از مارس تا اوریل سال 2016) شده و ارتباطی بین خلاقیت و تجارت ایجاد کرده که توسط زاخاری گاوف هنرمند و دان جورج و شارلن بامبوت و کتی ویدا و دانا کلاکستون برگ


با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری
 


 

   
   
   
  آدرس دفتر مرکزی : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از میدان ونک جنب بانک سامان پلاک 2475 واحد 7 تلفن : 02188322111
  طراحی و پیاده سازی :