• تحصیل
 • سوئد
 • قبرس
 • سوئد
 • سوئد
 • دال
 • سوئد 2

 

دانشگاه استکهلم یک  دانشگاه دولتی در شهر استکهلم در سوئد است. تعداد دانشجویان این دانشگاه به 3000 دانشجو می رسد و دانشجویان از ملل دیگر نیز در این دانشگاه، حضور دارند و این دانشگاه یکی از بزرگ ترین دانشگاه ها در ناحیه اسکاندیناوی به شمار میروند. چندین بار، این دانشگاه از جمله صد دانشگاه برتر در سطح جهان شناخته شده است و چهارمین دانشگاه قدیمی در سوئد نیز می باشد.

آموزش در هر مقطعی در این دانشگاه وجود دارد. کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا. شما بنا به مقطع و علایق خود می توانید در هر دوره و برنامه آموزشی شرکت کنید.

مراکز تحقیقاتی دانشگاه استکهلم

مراکز تحقیقاتی دانشگاه استکهلم در مناظرات و توسعه اجتماعی بسیار فعالانه عمل می کنند. مراکز تحقیقاتی این دانشگاه نیاز به پشتیبانی دولتی دارند. دانشگاه استکهلم به دانشجویان کشورهای دیگر که مشاغل دولتی دارند؛ خدمات آموزشی برجسته ارائه می دهد. دانشگاه استکهلم تنها دانشگاهی در سطح جهان است که چنین خدمات گسترده ای را ارائه می دهد. ساختمان زیبای این دانشگاه، محیطی جذاب، سر سبز و دل نشین دارد و اولین پارک طبیعی در دنیا به شمار میرود. دسترسی داشتن به نهاد های ملی آموزشی و اجرایی این کشور، برای دانشجویان بین المللی بسیار مطلوب است و تنها ده دقیقه تا مرکز شهر استکهلم فاصله دارند.

دانشگاه استکهلم، بیش از هفتاد دانشکده دارد که بسیاری از دوره های آموزشی این دانشکده ها به زبان انگلیسی برگزار می گردند و دانشجویان ملل دیگر به راحتی در این دوره ها می توانند شرکت کنند. البته بیشتر دوره های برگزار شده به زبان انگلیسی ، مربوط به کلاس ها و دوره های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بوده و در مقطع کارشناسی بسیاری از دوره ها همچنان به زبان سوئدی برگزار می شوند. منطقه ای که بیشتر دانشکده های دانشگاه استکهلم در آن قرار دارد معروف به کمپین فرسکاتی بوده و در طی 200 سال اخیر، فعالیت های علمی و تحقیقاتی و آموزشی زیادی در این منطقه انجام شده ولی سال ها به عنوان پارک تفریحی از آن استفاده شده است.

دپارتمان علوم کامپیوتر و سیستم دانشگاه استکهلم در منقطقه کیستا قرار دارد. دانشکده علوم کامپیوتر در سال 1966 تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشکده ها در سوئد می باشد.

کتابخانه

کتابخانه دانشگاه استکهلم یکی از بزرگ ترین نهادهای تحقیقی و فرهنگی در کشور سوئد به شمار می رود و بیش از 1800 نفر عضو در این کتابخانه وجود دارند. کتابخانه دانشگاه استکهلم فقط مخصوص دانشجویان، محققان و اساتید نیست بلکه پذیرای عموم مردم سوئد می باشد. کتابخانه دانشگاه استکهلم دارای فضای اختصاصی مطالعات فردی و دسته جمعی است و مکان خاصی را برای استفاده از کامپیوتر دارد. کتابخانه دانشگاه استکهلم دارای آرشیو الکترونیکی مقالات، پایان نامه ها و پروژه های دانشجویان خود دارد و نشر آن ها در انتشارات دانشگاه قابل پشتیبانی است.

دانشگاه استکهلم یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی است که مرکز تحقیقاتی گسترده ای در کشور سوئد دارد. آزمایشگاه ASKO آزمایشگاهی است که تحقیقات اکوسیستمی در آن انجام میشود و امروزه مشهورترین مرکز تحقیقاتی دریایی به شمار می رود. پایگاه تحقیقاتی tarfala در ناحیه قطبی کشور سوئد واقع است و تحقیقاتی در ارتباط با اقلیم شناسی و آب و هوا در این ناحیه انجام شده است. همین طور می توان به پایگاه تحقیقاتی جانورشناسی tavertrop اشاره نمود که مربوط به گروه زیست شناسی دانشگاه استکهلم است.

تاکنون شش نفر از استادیارهای برجسته این دانشگاه توانستند در زمینه های شیمی، علوم اقتصاد و ادبیات جایزه نوبل دریافت کنند. اولین استاد بانوی جهان در زمینه ریاضیات در دانشگاه استکهلم به تدریس پرداخته است.

دانشکده ها و دپارتمان ها

دانشکده علوم انسانی

دپارتمان مطالعات باستان شناسی

دپارتمان مطالعات آسیا و مناطق خاورمیانه

دپارتمان زبان انگلیسی

دپارتمان مطالعات قومی و تاریخ ادیان و مذاهب

دپارتمان تاریخ

دپارتمان فرهنگ و زیبایی شناسی

دپارتمان علوم انسانی و اجتماعی

دپارتمان معلمی زبان

دپارتمان زبان شناسی

دپارتمان مطالعات مربوط به رسانه

دپارتمان فلسفه

دپارتمان مطالعات روانشناسی و کلاسیک ( این دوره به زبان سوئدی برگزار می شود.)

دپارتمان مطالعات بلاروس، فنلاند؛ هلند و آلمان

دپارتمان زبان سوئدی

دپارتمان چند زبانه

دانشکده علوم اجتماعی

دپارتمان علوم کامپیوتر و سیستم

دپارتمان مطالعات مربوط به کودک و نوجوان

دپارتمان جرم شناسی

دپارتمان تاریخ اقتصاد و روابط بین الملل

دپارتمان اقتصاد

دپارتمان آموزش و پرورش

دپارتمان جغرافیای انسانی

دپارتمان علوم سیاسی

دپارتمان روانشناسی

دپارتمان علوم بهداشتی

دپارتمان انسان شناسی اجتماعی

دپارتمان کار اجتماعی

دپارتمان جامعه شناسی

دپارتمان آموزش خاص

دپارتمان آمار

موسسات مطالعات بین المللی اقتصادی

دپارتمان بازرگانی استکهلم

مرکز تحقیقات سازمانی استکهلم

موسسه مطالعات اجتماعی در سوئد

موسسه تحقیقات روانشناسی

دانشکده علوم

بخش ریاضی – فیزیک

دپارتمان نجوم

دپارتمان آموزش ریاضی و علوم

دپارتمان ریاضیات

دپارتمان هواشناسی

دپارتمان فیزیک

بخش شیمی

 دپارتمان بیوشیمی و بیو فیزیک

دپارتمان شیمی آلی

دپارتمان مواد وشیمی محیط زیست

بخش زیست شناسی

دپارتمان آموزش زیست شناسی

دپارتمان علوم بیولوژیک مولکولی در موسسه ون و گرن

دپارتمان اکولوژی، محیط زیست و گیاهی

دپارتمان زیست شناسی

بخش علوم زمین شناسی و مهندسی محیط زیست

دپارتمان علوم زیست محیطی و شیمی تحلیلی

دپارتمان علوم زمین شناسی

دپارتمان جغرافیا

دپارتمان گیاه شناسی بریجوس

مرکز دریایی بالتیک

موسسه نروژی فیزیک نظری

رشته های موجود در دانشگاه استکهلم در مقطع کارشناسی ارشد

بیوشیمی – ریاضیات – نجوم – اقلیم شناسی – حفاظت از محیط زیست – علوم انفورماتیک – زیست – آمار محاسبات فیزیک – شیمی در محیط زیست- برنامه های فیزیکی برای حفاظت از محیط زیست – علوم زیست محیطی – علوم گیاهی ژنتیک و مولکول – قطب شناسی – هیدرولوژی و منابع آبی – زیست دریایی – شیمی آلی – ریاضیات و آمار – شیمی دارویی – میکروبیولوژی – فیزیک مولکولی – علوم زیست مولکولی – تغذیه و شیمی آلی – فیزیک – علوم کواترنر توسعه آب و هوایی – جهش زیستی برای توسعه – فیزیک تئوری – سینما – رقص – مد – زبان انگلیسی – رسانه و ارتباطات – قوانین تجارت بین الملل – قوانین مهندسی محیط زیست – حسابداری – علوم اجتماعی و کاربردی – بانکداری – کامپیوتر – تجارت و بازاریابی – جمعیت شناسی – علوم اقتصادی- محیط زیست و تغییرات اجتماعی – جغرافیای انسانی – مدیریت اطلاعات – آموزش و پرورش بین الملل – مدیریت علوم سیاسی – سلامت جمعیت – انسان شناسی – جامعه شناسی- آمار – فناوری اطلاعات و برنامه ریزی شهری.

این دانشگاه محققان بسیار بزرگی را آموزش داده است که می توان به سوانت آرنیوس اشاره نمود

سوانت آرنیوس، جایزه نوبل شیمی را در سال 1903 از آن خود کرد. آرنیوس بر این باور بود که اسیدها و بازها در زمان حل شدن در آب، به صورت جزئی یا کامل می توانند تفکیک شوند و ذره های باردار آن ها به صورت یون پدیدار می شوند. این ایده توسط آرنیوس بیان گردید و در زمان خود یک ایده رونسانسی به شمار می رفت. چون بسیاری از شیمیدان ها بر این اعتقاد بودند که مولکول ها قادر نیستند به صورت یون مثبت و منفی شکسته شوند.

همین طور هانس کارل اگوست سیمون فون اوبر شلپین نیز شیمی دان آلمانی است که در سوئد متولد شد. و در سال 1929 جایزه نوبل شیمی را برای تخمیر قند و آنزیم های تخمیر کننده از آن خود کرد. او در عرصه شیمی عمومی و شیمی آلی در دانشگاه استکهلم تدریس می کرد و رئیس تحقیقات شیمی آلی در استکهلم بود.


با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری
 


 

   
   
   
  آدرس دفتر مرکزی : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از میدان ونک جنب بانک سامان پلاک 2475 واحد 7 تلفن : 02188322111
  طراحی و پیاده سازی :